Śmierć Chatrala Rinpoche

Mistrz Dzogczen Chatral Sangye Dorje Rinpoche


W wieku 102 lat zmarł jeden z największych Mistrzów Dzogczen Chatral Sangye Dorje Rinpoche. Śmierć nastąpiła we wtorek w Indiach.

Biografia

Urodzony 18.06.1913 – zm. 31.12.2015-05.01.2016 (data wydłużona z powodu przebywania w stanie tugdam)

Był wybitnym mistrzem Dzogczen i joginem samotnikiem, znanym ze swojej wielkiej realizacji oraz ścisłej dyscypliny. Rinpocze jest jednym z niewielu uczniów Khenpo Ngagu Chung i jest powszechnie uważany za jednego z najbardziej zrealizowanych joginów Dzogczen.

Ponadto, studiował także jednymi z najbardziej znanych mistrzów ubiegłego wieku, w tym Dujomem Rinpocze, Dziamjangiem Khyentse Czjoki Lodro i słynnej Dakini Sera Khandro.

Rinpocze jest jednym z głównych dzierżawców linii Longczen Nyingthig, a w szczególności linii, która zstąpiła w serce syna Dzime Lingpy, Dzime Jime Gjalła Nyugu, a następnie do Patrula Rinpocze.


Czatrala Rinpocze


Przed śmiercią w 2015 roku, Rinpocze dzieli swój czas pomiędzy Salbari, Indie i Katmandu. Pozostawił po sobie dwie córki, Tara Devi i Saraswati i swoja żonę Kamale.

Rinpocze unikał zaangażowania instytucjonalnego i politycznego, przez całe życie wybierając życie wędrownego jogina. Do późnego wieku, wciąż się poruszał, rzadko pozostając w jednym miejscu dłużej niż kilka miesięcy. Jako świecki jogin, był znacznie bardziej zainteresowany utrzymaniem ścisłej dyscypliny w kontekście widzenia Dzogczen. Był zwolennikiem wegetarianizmu. Założył wiele ośrodków odosobnień w Himalajach, w tym w Pharping, Yolmo i Darjeeling.

 

Chatral Rinpoche

Autobiograficzne Podsumowanie


Jest to autobiografia, która dotyka esencjonalnych punktów szczegółowych instrukcji, mnie, współczesnego, przebiegłego szarlatana. Oby mistrzowie oraz Trzy Klejnoty patrzyły na nas!


W tym wiążącym momencie, w którym ja, stary ojciec, zbliżam się do końca mojego osiemdziesiątego siódmego roku życia, by zaraz rozpocząć osiemdziesiąty ósmy, wielu ludzi – znanych i nieznanych – namawia mnie, bym napisał autobiografię dla dobra uczniów i wyznawców.

Jednak, postrzegając to jako przeszkodę i barierę stojącą na drodze do oświecenia, nie czuję potrzeby sterty nęcących słów. Biorąc za świadka sam fakt, że nikt nie zna danej osoby lepiej niż ona sama, pozostawiam ten Testament W Trzech Sylabach w formie porady:


Trzy właściwości etyki, samadhi i wglądu, niezanieczyszczone i udowodnione poprzez bezpośrednie postrzeganie
Niczym suchy mech, wolne od wilgoci pretensjonalnego kłamstwa, pochłonąłem w przestrzeni płonącego ognia, jvala Ram.


Religijna fasada, mieszanina materializmu i Dharmy – byłem pewien, że nie jest przyjacielem skutecznej praktyki.
Rzuciłem więc suche prochy oszustwa i niewrażliwości na wiatr ze szczytu góry, jako litera Jam.


Fundusze dawane żywym i umarłym, przeszkoda dla wolności, oraz schematy mające na celu zbieranie, przechowywanie i inwestowanie ich w budowanie świętych obiektów, postanowiłem oczyścić przejrzystym strumieniem wyrzeczenia, odłączenia i niechęci jako element Kham.


Chciałbym, żeby było całkowicie jasne, że wersety te zostały wypowiedziane jedynie jako odpowiedź na kwestionującą introspekcję mnie samego, a nie jako wiadomość do wzniosłych i autentycznych istot, które postrzegają prawdę dharmaty i spontanicznie spełniają dążenia jak innych, tak i swoje własne. Zamiast źle odbierać moje intencje i reagować zawistną irytacją, proszę, utrzymujcie swoje serca w spokoju, w błogiej równości.


Mimo, że ja i ludzie mi podobni nie są ponad zwykłymi istotami, oby [tekst ten] spowodował, by prowokatorzy rozłamów i przekręcający Buddhadharmę, których zarozumiałość nadyma ich do samego nieba, zrozumieli prawdę moich słów i czynnie dążyli do bycia uważnymi, ostrożnymi i sumiennymi.


***
Tekst ten przypisywany jest samemu Czatralowi Rinpocze i pochodzi ze zbiorczej biografii Czatrala Sangje Dordze opracowanej przez Khenpo Tenzin Özera. Szukając odpowiedzi na pytania o sposobności realizacji istot, ja, Rangrig Dorje, przełożyłem słowa Buddy w chwili, gdy jego świadomość opuszczała powłokę Samsary.

footprint of Chatral Sangye Dorje Rinpoche

Odcisk stopy w skale Czatrala Rinpocze

Wędrowny jogin Czatral Rinpocze